Kuigi Eesti on heas mõttes maksukonkurentsis teiste riikidega, oleks Eestil Malta maksusüsteemist mõndagi õppida, märkis endine rahandusminister Aivar Sõerd kommenteerides Ernst & Young Baltic ASi maksupartneri Ranno Tingase kahe riigi maksusüsteemide võrdlust.
Sõerd leidis, et iseenesest on Eesti maksusüsteem konkurentsivõimeline, kuivõrd juba 1994. aasta maksureformiga sai Eesti kaasaegse maksusüsteemi, mille keskseteks elementideks on maksumaksjate ja erinevate tululiikide võrdne kohtlemine, lihtsus ja vähe erandeid ning suhteliselt madalad maksumäärad. Rakendus näiteks proportsionaalne tulumaks ja aastast 2000 lisandus äriühingute maksustamine kasumi jaotamisel, mitte selle teenimise momendil.
“Ülemaailmne maksukeskkond on aga pidevas arengus ja maksukonkurents sunnib riike oma maksusüsteeme pidevalt parandama ettevõtluskeskkonnale soodsamas suunas. Siit ka vajadus meie maksusüsteemi pidevaks arendamiseks, et sammu pidada teiste riikidega,” ütles Sõerd.
Viidates tänases Äripäevas ja varem raamatupidaja.ee-s ilmunud Tingase artiklile “Eesti – kas teeme maksunduses Maltat?” märkis Sõerd, et võrdluses Maltaga on seal rakendatud osaluse võõrandamisest saadud kasu maksuvabastus oluline eelis.
“Samasugust põhimõtet rakendavad ka paljud teised Euroopa Liidu liikmesriigid, kuivõrd osaluste võõrandamisest saadud kasu maksustamine piiriüleses olukorras kätkeb endas topeltmaksutamist. Eestis on küll dividendid vabastatud tulumaksust olukorras, kus äriühingu tasemel juba maksustatud kasum maksustatakse teistkordselt aktsionäri tasemel, kui viimane saab äriühingust tulu dividendide näol, aga kasu osaluse võõrandamisest mitte. Samas on tegemist sarnaste tululiikidega ja nende erinev kohtlemine on vastuolus erinevate tululiikide võrdse kohtlemise põhimõttega. Seetõttu tasub ka meie maksusüsteemi puhul samasuguse vabastuse sisseviimist kaaluda. See soodustaks ettevõtjate jäämist Eestisse ja meelitaks valisfirmasid valdusühinguid Eestisse tooma,” ütles Sõerd.
“Mis aga puudutab Malta maksusüsteemis rakendatavat põhimõtetet, kus kasumilt tasutud tulumaks teatud tingimustel tagastatakse aktsionäridele, ehk sisuliselt äriühingu kasumilt tasutud tulumaks loetakse aktsionäri tulumaksu ettemaksuks, siis Eestis sarnast põhimõtet rakendada ei ole otstarbekas ja põhimõtteliselt ei saagi, kuivõrd Eestis ei ole äriühingu kasum enne selle jaotamist maksustamise objektiks,” lisas Sõerd.