Endine rahandusminister, Reformierakonda kuuluv Aivar Sõerd hoiatas, et kuigi maailma- ja Eesti majandus on pööranud tõusuteele, ei maksa sealjuures riske jätta tähele panemata.
Kui Eesti majanduskasv tuleb järgnevatel aastatel üks Euroopa Liidu kiiremaid, siis võidavad sellest Eesti riigis kõik, kommenteeris Sõerd ERR-i uudisteportaalile audiitorfirma Ernst&Youngi prognoosi.
“See on positiivne sõnum kõigile. Riik võidab läbi paranenud maksutulude, eelarvesse laekub rohkem vahendeid, me tuleme defitsiidist kiiremini välja, mis tähendab, et riigil tekib võimalusi suurendada peretoetusi, pensioneid jne,” selgitas Sõerd oma nägemust.
Kiire palgakasvu suhtes oli Sõerd samas skeptiline. “Arvestada tuleb sellega, et majanduskriisi olukorras aastatel 2008-2009 kandsid ettevõtted ju kahjumeid. Olukorras, kus käibed hakkavad kasvama, tellimusi tuleb rohkem ja jõutakse tänavu kasuminumbritesse, tuleb ettevõtetel kõigepealt eelmiste aastate kahjumid ära katta,” tõdes Sõerd.
“Kindlasti ettevõtjad on ettevaatlikud nii palkade suurendamisel kui ka uute töötajate värbamisel,” rõhutas ta.
Sõerd prognoosis, et hotellinduses, kus ka tema varem tegev oli, kasvab käive sel aastal 10-15%. “Aga kindlasti ei tähenda see seda, et nüüd hakatakse julgelt ka töötajate palku tõstma või uusi töötajaid värbama,” lisas ta.
Samas leidis Sõerd, et ettevõtetel tuleb siiski heade spetsialistide hoidmiseks ja turult kvalifitseeritud töötajate endale võitmiseks hakata ka suurema palgakuluga arvestama.
“Ettevõtjad on küll ettevaatlikud palkade tõstmisel ja uute töötajate juurdevõtmisel, aga selleks, et häid töötajaid hoida ja suurenenud tellimuste mahtude täitmiseks valmis olla, tuleb ka töötajaid juurde võtta ja maksta neile paremat palka.”
Endine rahandusminister nentis, et inflatsioon on praegu väga suur probleem ja mitte ainult Eestis vaid ka terves Euroopa Liidus ja majanduses tervikuna.
“Tasub ikkagi tähele panna ka riske, mis tulevad meil maailmamajandusest – inflatsioon ja tarbijahinnaindeksi kiire kasv, nafta hinna ja teiste toorainete hindade tõusu kiirenemine. Maailmamajandus ja Eesti majandus on pööranud tõusule, aga ei maksa siinkohal ka riske jätta tähele panemata,” hoiatas Sõerd.
Prognoos: Eesti majandusareng on eurotsooni kiireim (11) 05.04.2011