Maksuküüru tõttu satub igal aastal järjest rohkem inimesi kõrgema maksustamise tsooni

Maksureformist võidab üle 80% Eestimaa elanikest, kuulutasid aastatulu suurusest sõltuva maksuvaba tulu süsteemi loojad 2016. aasta hilissügisel.

Tänane tegelikkus on selline, et see süsteem, mida on ka Ratase maksuküüruks nimetatud, kärbib juba enam kui poolte palgasaajate sissetulekuid. Kui 2018. aastal sai kuni 1200 euro suurust palka, mida maksuküür ei mõjutanud, kolmandik töötajatest, siis nüüd mõjutab maksuküür üle poolte inimeste sissetulekuid.

Mis on maksuküür?

2016. aasta hilissügisel mõeldi välja maksuvaba tulu süsteem, kus maksuvaba tulu määr tehti sõltuvaks inimese aastatulust. Maksuvaba tulu süsteemi põhielement on tuluvahemik 1200-2100 eurot, kus maksuvaba tulu määr hakkab järsult vähenema ja jõuab 2100 euro suuruse tulu juures nullini. Kuna see tuluvahemik on kindlalt eurodes fikseerituna püsinud juba viis aastat ja järgmine aasta on kuues, siis tulude kasvades liigub igal aastal järjest rohkem inimesi oma tuludega sellesse kõrgema maksustamise tsooni.

Õpetajate keskmine palk on järgmisel aastal 2048 eurot. Selle palgataseme puhul pole maksuvaba tulu määr mitte järgmisest aastast kehtima hakkav 654 kuus, vaid 38 eurot, sest maksuküüru valem sööb suurema osa selle ära.

Maksuküüru sees iga lisanduv euro maksustatakse tavapäraselt 20% tulumaksuga ja lisaks iga euro vähendab maksuvaba tulu määra 0,727 eurot millest tulumaks 20% on 0,1454 eurot. Seega marginaalne maksumäär kerkib 34,5 protsendini.

Marginaalne maksumäär tuleb eraldi välja arvutada, seda maksuseaduses sätestatud pole. Lisan selle kohta ka joonise.

Maksuküüru loojad pole ka ise oma süsteemiga rahul

Tähelepanuväärne on sealjuures, et selle maksusüsteemi loonud kolm erakonda pole ka ise oma looduga rahul. Kuna tegemist on sisult tagurpidi astmetega progresseeruva tulumaksuga, siis üks osapool leiab, et astmeline tulumaks ei kõlba ikka mitte kuhugi. Teine osaline räägib, et tuleks ikka tõeline, puhas ja ehtneastmeline tulumaks luua.

Tegelikult pole vaja seda maksuküüru parandada ja remontida, vaid see tuleb ära kaotada ja kehtestada taas kõigile inimestele ühetaoline maksuvaba tulu määr, mis ei sõltu aasta lõpus või oleks õigem öelda isegi alles tuludeklaratsiooni esitamisel lõplikult selguvast aastatulust. 2016. aasta maksueksperiment tuleks tunnistada läbikukkunuks. Sisuliselt on tegemist progresseeruva, aga tagurpidi, läbi maksuvaba tulu rakendatud astmelise tulumaksuga. Ühetaoline maksuvaba tulu on õiglasem, seda on lihtsam rakendada ja sobib paremini Eesti oludesse.

/data01/virt62623/domeenid/www.aivarsoerd.ee/htdocs/wp content/uploads/2022/10/221027 fullsizeoutput 737b